Twoja oranżeria – ogród zimowy na wyciągnięcie ręki

Mnóstwo osób marzy, by ciemne jesienne popołudnia spędzać na łonie przyrody, lecz bez rezygnacji przytulnego ciepła, które wiąże się z pozostaniem w domu. Ponadto wiele osób chce zwyczajnie powiększyć przestrzeń swojego mieszkania. Najlepszym pomysłem może być budowa przydomowej oranżerii, czyli działki zimowego.

Zaczynamy zakładać ogród zimowy

Po podjęciu decyzji najlepiej określić: czego oczekujemy od tej inwestycji? Mamy do dyspozycji ogrzewaną lub nieogrzewaną opcję ogrodu zimowego. To właśnie od tego wyboru uzależniony będzie kwota całości, jak i jej forma. Następnym punktem programu po podjęciu decyzji funkcji, jaką ma spełniać ogród zimowy, będzie wybór jego usytuowania. Może okazać się, iż te istotne kwestie będą miały ze sobą ścisły związek, jednak bardzo dobre będzie dołączenie oranżerii do w pobliżu dużego pokoju położonego od strony ogrodu.

W jakim miejscu powinien pojawić się ogród zimowy?

Ogród od południa cechuje się tym, iż jest on mocno nasłoneczniony niezależnie od pory roku. Nawet tak bardzo, że uchodzące za egzotyczne rośliny znajdą tu rewelacyjne warunki do wzrostu. Warto pamiętać, że taki wybór skutkuje koniecznością dodania wydajnej wentylacji i filtrów na szybach. Podobnie będzie z oranżerią wschodnią, chociaż na pewno będą tu nieco mniej niż od południa działać promienie słoneczne. Ogród zimowy zachodni będzie nasłoneczniony w godzinach popołudniowych, natomiast od strony północnej wykazuje się znacznym zacienieniem. Skutkiem najmniejszej ilości światła słonecznego będzie zamontowanie sztucznego światła dla upraw zamkniętych.

Ogród zimowy – pamiętaj o tych szczegółach

Po powstaniu ogrodu zimowego powinno się aranżować go zgodnie z pierwotnie przyjętą rolą. Bez względu na styl całości idealnym sposobem na pokrycie posadzki okaże się gres. Z kolei nowoczesne, technorattanowe umeblowanie będzie skuteczną ideą na duże ilości promieniowania uv. Jeśli chodzi o zapewnienie ciepła, postaw na źródło na gaz w formie lamp oraz przytulne koce. Tylko od ciebie zależy, jak urządzisz nowe domowe wnętrze. Często realizowanym projektem bywa zagospodarowanie oranżerii na jadalnię. Tak naprawdę wystarczy duży, solidny drewniany stół i komplet mocnych krzeseł – możliwość biesiadowania wśród zieleni także zimą zachwyci twoich znajomych. Po zmierzchu ważne będzie oświetlenie dostosowane do całości projektu.

Rekomendowane artykuły