Na co zwrócić uwagę przy zakupie szklarni ogrodowej?

Na rynku dostępna jest pełna paleta ofert dotyczących szklarni. Różnią się one od siebie pod wieloma względami.
Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu szklarni ogrodowej?

Poliwęglan albo szkło?

Szklarnie pokryte poliwęglanem

Najpopularniejszą możliwością pokrycia szklarni jest poliwęglan o grubości 8-10mm. Dzięki poliwęglanowi posiadamy gwarancję, że pokrycie nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Ponadto, jest bardzo lekki.

Pokrycie szybą

Szklarnie ogrodowe zwykle cechuje możliwość pokrycia szybą 4mm czy 3mm. Regularnie wykorzystywane jest szkło hartowane. Dzięki temu, że szkło hartowane pęka na bardzo drobne, lecz nieostre kawałki, jest ono bezpieczne podczas rozbicia.

Przyjrzyjmy się wnikliwie pokryciom szklarni ogrodowych

Niemal dla każdego jednym z najbardziej istotnych kryteriów jest cena. Szyba jest o wiele tańsza od poliwęglanu, stąd też ogrodnicy- amatorzy niezwykle często sięgają właśnie po nią. W takim wypadku, profesjonaliści sugerują kupno szyby utwardzanej 4mm, która wyróżnia się wyższą trwałością niż typowa szyba i mniejszą ceną niż poliwęglan komorowy.
Waga pokrycia to kolejny bardzo istotny czynnik brany pod rozwagę przy kupnie szklarni. W przypadku posadowienia szklarni ogrodowej na piętrze budynku, ważne jest, aby właściwie obliczyć wytrzymałość podłoża na obciążenia.
Należy uwzględnić, że każdy m2 szyby 4mm posiada wagę 10kg, co powoduje, że jest ona o wiele cięższa od poliwęglanu.
Obok wagi oraz ceny niezwykle istotnym aspektem, który trzeba wziąć pod rozwagę jest wytrzymałość pokrycia. Poliwęglan będzie tutaj oczywiście dominował nad szybą. Oprócz dużej odporności jest on także materiałem niezmiernie elastycznym i łatwym w obróbce.

Konstrukcje szklarni ogrodowych

Biorąc pod uwagę rodzaj konstrukcji możemy rozróżnić:

szklarnie z konstrukcją drewnianą – jest ona najmniej odporna, a równocześnie idealnie komponuje się z otoczeniem ogrodu. Nie wolno zapominać, że wilgoć ze szklarni w znacznym stopniu oddziałuje na drewno. Wymaga ono więc regularnej impregnacji.

Szklarnie z konstrukcją stalową – jej główną zaletą jest dość niewysoka cena przy relatywnie dużej trwałości.
Wymaga ona konserwacji antykorozyjnej. Charakteryzuje się większą wagą i trwałością w aspekcie wytrzymałości na warunki atmosferyczne niż konstrukcja drewniana.

Szklarnie z konstrukcją aluminiową – są one wybierane głównie z powodu najwyższej wytrzymałości na warunki pogodowe. Nie potrzebuje renowacji i nie staje się ona krucha w niskich temperaturach. Wybór ten natomiast wiąże się z najwyższymi kosztami.

Rekomendowane artykuły