Jak kształtują się zarobki w Czechach?

 

Członkostwo Polski w UE stwarza dla nas opcję zatrudnienia w innych krajach wspólnoty bez żadnych ograniczeń i kłopotów formalnych. Nierzadko szukamy daleko, a po sąsiedzku, w Czechach, wątłą niezgodność w porozumiewaniu się oraz wspólna duchowość sprawia, że pojawia się tam coraz więcej Polaków pragnących znaleźć korzystne zatrudnienie. Dlaczego właśnie tam opłaca się pracować?

Praca Czechy

Naszych południowych pobratymców definiuje dobra koniunktura, ich gospodarka wyprzedza polską, a 2,5-proc. bezrobocie jest najniższe w dziejach państwa. Nasi rodacy zarobkujący na południe od Sudetów chwalą sobie takie kwestie jak:

 

• niezłe warunki socjalne,

 

• wyeliminowanie przeciągających się procedur administracyjnych,

 

• podatki na niskim poziomie, bez skomplikowanych przepisów,

 

• a także światopogląd Czechów.

Garść wiadomości o życiu w Czechach

Wystarczy przejrzeć teksty w sieci opublikowane przez wybierających możliwość zatrudnienia w Czechach – okazuje się, że budżety na codzienną egzystencję są zdecydowanie mniejsze niż w Polsce. Tańsze mieszkania, brak papierów do wypełniania, przyjaźni urzędnicy i aura pozytywnego nastawienia to coś, co sprzyja mieszkaniu i pracy na południe od Olzy.

Praca w Czechach – zarobki

Przedsiębiorcy z Czech stawiają na stworzenie Polakom lepszych warunków pracy, jednocześnie zapewniając atrakcyjne wynagrodzenie i wiele benefitów, takich jak posiłki czy ułatwienia w transporcie. Dlatego przed zdecydowaniem o wyjeździe powinno się zerknąć na dane o przedsiębiorcach. Można przy okazji zdobyć dane o zarobkach, warunkach, cyklach rekrutacji, a także przyswoić opinie na temat branż najlepszych do podjęcia pracy.

 

Czeskie pensje kształtuje branża, zapotrzebowanie oraz poziom kwalifikacji i stażu zatrudnionego. Nie umiemy zatem definitywnie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia się za południową granicą. Na przykład w policji municypalnej w Pradze, zatrudniający na początek oferuje 28000- 30000 koron brutto oraz korzystne benefity. Z kolei jeśli na własnej działalności w Polsce możemy spodziewać sę przychodu rzędu 5 tys. zł, to po urzędowych daninach zostanie:

 

• w Polsce – ok. 3060 zł,

 

• u nich – ok. 4200 zł.

 

Kolejnym wariantem jest oferta pracy w markecie jakim jest Lidl. Podejmując się pracy w czeskim Lidlu uda się zyskać od 28 tys. koron (ponad 1000 euro) do nawet 38 tys. brutto (1500 euro) w większych ośrodkach jak np. Praga.

Podjęcie zajęcia w Czechach przez pracowników sektora motoryzacyjnego, wytwórczego oraz transportowego nie powinno być niczym trudnym. Sporo propozycji jest głównie w przypadku pracy przy taśmach produkcyjnych i w fabrykach, dlatego że Czechy są ważnym elementem układu w europejskiej motoryzacji.

 

Rekomendowane artykuły