Dzisiejszy sport bardzo różni się od sportowego wyczynu z ubiegłego wieku. Teraz wiemy nie sam trening mięśni przynosi wyniki – liczy się również odpowiednie przygotowanie psychiczne, o które zabiega psychologia sportu. Czy zawodnik musi się o nią tak dalece martwić?
Co daje zawodnikom (i nie tylko) psychologia sportu?
Psychologia sportu ma na celu wyjaśnianie oraz śledzenie psychicznych aspektów, jakie występują w sporcie, ale nie jest to pełna definicja. Psychologia sportu zajmuje się także tym, by poprzez trening mentalny ulepszyć możliwości wyczynowca i zmienić na lepsze życie człowieka uprawiającej sport. Trzeba zwrócić uwagę, że psychologia sportu nie jest potrzebna jedynie wtedy, gdy zawodnik poniesie porażkę. Pracując ze sportowcem, należy zaplanować to wcześniej, nim przyjdą klapy, by go na to nastawić.
Co można osiągnąć, słuchając psychologa sportowego?
Lekceważenie siły psychicznej u zawodnika może okazać się bardzo niebezpieczne. Gdy ma słabą psychikę, prawdopodobnie jego sukcesy również będą coraz mniejsze. Wraz z wydolnością fizjologiczną i wylewaniem siódmych potów na treningach, podnoszącymi wydolność mięśni, powinny odbywać się ćwiczenia doskonalące moc wewnętrzną. Dzięki temu sportowiec może uwierzyć w siebie i stara się uchwycić myśli, że jest w stanie wygrać. Ponadto dobra konstrukcja psychiczna pomoże sportowcowi wrócić na właściwe tory po przegranej czy sprawi, że nie popadnie w obłęd, gdy pojawi się uraz, tylko będzie walczył dalej, by wrócić do uprawianej przez siebie dyscypliny. Psychologia sportu jest nieocenioną pomocą w ustawianiu porządku zamierzeń.
Czy trening psychiki może być ważniejszy od fizycznego?
Czy rację mają osoby, które utrzymują, że zawodnik może zwyciężyć jedynie dzięki żelaznej woli wygranej? Psychologia sportu wcale tak nie utrzymuje. Na marne pójdzie praca psychologów sportowych, jeśli zainteresowany podczas spotkań z nimi odpuści ćwiczenie wytrzymałości czy siły. Żaden program przygotowawczy nie uda się bez balansu ćwiczeń fizycznych i mentalnych.