Czynniki przeciwutleniające są jednymi z najbardziej oczekiwanych i mocno wpływających na organizm człowieka. Oksydacja pozostaje zjawiskiem sprzyjającym starzeniu, przeważnie zapowiada także liczne schorzenia. Istnieją rozmaite rodzaje utleniania dlatego nie można zapomnieć, jakie negatywnie oddziałują na nasze zdrowie.
Utlenianie to całkowicie naturalny ciąg reakcji
Odkąd na świecie istnieje życie, organizmom nie jest obca oksydacja. To między innymi za jej sprawą komórki w naszym ciele są cyklicznie usuwane po zużyciu i dublowane innymi, lepiej działającymi. Dlatego samo utlenianie jest nam wręcz korzystne. To rozwój cywilizacji i „siedzący” tryb życia rodzi coraz to nowe skutki tego procesu. Podczas utleniania tworzą się wolne rodniki, czyli agresywne formy tlenu z funkcją aktywacji chemicznej najbliższych cząsteczek. Nadmiar wysiłku, zanieczyszczenie ekosystemów, nerwowy styl życia, UV – wszystko to może też sprzyjać tworzeniu wolnych rodników i szybszemu starzeniu się. Stąd coraz bardziej potrzebujemy wsparcia substancji, które ograniczają ich właściwości, czyli przeciwutleniaczy. Jednak także w pewnym stopniu wytwarzamy na własną rękę ochronę przed utlenieniem. Jakie produkujemy przeciwutlniacze i czy możemy wesprzeć ich działanie?
Co wiemy o melatoninie?
Melatonina to jeden z naszych organicznych antyoksydantów pojawiających się w rytmie dobowym. Odpowiada za to szyszynka, zaś hormon oddziałuje na przygotowanie fizjologiczne do spania. Za sprawą zaburzeń odpoczynku osłabia się wydzielanie melatoniny. Bez niej stan snu nie przebiega w sposób fizjologiczny, a ludzie pozbywają się zbawiennej regeneracji.
Układ mięśniowy i neurony wiele zawdzięczają karnozynie
O karnozynie mówi się jako o przeciwutlniaczu z natury występującym w ciele człowieka, a największą ilość obserwuje się w tkankach o intensywnm zapotrzebowaniu energii, czyli np. w neuronach i włóknach mięśni. Kiedy posuwamy się w latach i masa mięśniowa zanika, jej poziom się radykalnie obniża. Karnozynę możesz uzupłniać profilaktycznie, w formie suplementu, dla zabzpieczenia krążenia i wsparcia procesów regeneracyjnych komórek. Więcej dziki wpisowi w przeglądarce: suplementy Hubert Czerniak.
Glutation – najbardziej rozpoznawalny przeciwutleniacz wszystkich roślin i zwierząt
Przeciwutlniaczem o najszerszym spektrum u wszystkich roślin i zwierząt pozostaje glutation. Wytwarzają go nawet najmniejsze organizmy tego typu, a jego wszechstronne przymioty są wielorakie. Bierze udział w produkcji licznych hormonów i enzymów. Prawidłowy poziom glutationu ma kluczowy wpływ na na funkcjonowanie immunologiczną, a także odpowiada za przenoszenie substancji odżywczych w organizmie i obniża nasycenie kortyzolu, hormonu odpowiedzialnego za stres. Glutation suplementuje się z pokarmem roślinnym, w których jest go całkiem sporo.