To, co najważniejsze o stalowej konstrukcji hali

We wznoszeniu hal najczęściej wykorzystuje się stalową konstrukcję. Jest wytrzymalsza i przynosi oszczędności bardziej niż dźwigary z drewna, a co więcej, metalowy szkielet hali można korzystnie zezłomować w razie wybrakowania hali.

Projektowanie konstrukcji stalowej hali

Etap planowania konstrukcji okazuje się niezwykle skomplikowany. Wymaga wielu rachunków, drobiazgowych i precyzyjnych, ponieważ od ich autora zależy, czy projekt zostanie przyjęty i czy całość będzie bezpieczna. Zważywszy na to, że w w zamkniętej przestrzeni pracuje ogrom osób, trzyma się tam ważne surowce i systemy produkcyjne, nie wolno traktować projektowania z ręką w kieszeni i wszystko musi się zgadzać, by później całość spełniała wszystkie wymagania BHP. Dzięki laserowym dalmierzom i sprzętowi pomiarowemu oraz programom wizualizacyjnym projektanci mogą w każdej chwili sprawdzić, czy konstrukcja nie będzie posiadała wad już na etapie planowania. Kolejny odpowiedzialny krok w trakcie projektowania to wybór tworzywa, czyli stopu pierwszej jakości, gwarantującego brak przeciążeń, maksymalne bezpieczeństwo dla ludzi i najwyższą z możliwych anty korozyjność; korozja jest tym czynnikiem, który działa destrukcyjnie na konstrukcję stalową hali i jeśli pojawi się ten problem, strop może się zawalić.

Pozytywy i negatywy

Wszystko ma swoje plusy i minusy, podobnie konstrukcje wykonane ze stali. Wielką zaletą konstrukcji stalowych hali jest krótki, w porównaniu do tradycyjnej budowy, czas wykonania. Kiedy już odleje się je ze stali w odlewni i przejdą przez cały proces obróbek, dzięki którym, konstrukcje będą nadawały się do zainstalowania, można przewieźć wszystko na miejsce i połączyć je ze sobą, wznosząc halę. Do błyskawicznego tempa stawianiu konstrukcji można zaliczyć to, że halę można zacząć stawiać, nie czekając na sprzyjający kalendarz, gdyż nie przeszkadzają temu żadne niesprzyjające warunki atmosferyczne. Najgroźniejszym szkodnikiem stalowej konstrukcji hali pozostaje jedno i to samo zjawisko – utlenianie metali, czyli proces korodowania. Z pewnością konstrukcja hali stalowej po upływie jakiegoś czasu zacznie rdzewieć i nawet zabezpieczenie jej środkami chemicznymi i farbami jedynie zwolni działanie efektów, dlatego trzeba uwzględnić nadchodzący koniec jej żywota.

Rekomendowane artykuły