Jakie jest najczęstsze doposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Niełatwo pomyśleć o łazience dla niesprawnych ruchowo bez specjalnego sprzętu. Osoby z deficytem ruchowym wymagają drzwi dla niepełnosprawnych, odpowiednio zwiększonej przestrzeni na operowanie wózkiem, dodania WC i przynajmniej jednej umywalki dla lokatorów. zostają poza tym specjalne uchwyty i wspomagające sprzęty, dzięki którym umożliwi się niepełnosprawnym korzystanie z łazienki czy toalety bez ograniczeń.

Co składa się na podstawowe wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Są cztery sposoby klasyfikowania wyposażenia pomieszczeń sanitarnych dla niepełnosprawnych:
• Według konstrukcji – poręcze dla niepełnosprawnych kątowe, łukowe i proste, oprócz tego krzesła do prysznica, siedziska do wanny
• Rozmiar profilu – między 200 a 350 milimetrów.
• Materiał – stal nierdzewna, węglowa lub alternatywne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i wykończenie – stal szlachetna polerowana lub bez połysku, pokrywana farbą na biało lub rzadziej na alternatywne odcienie

Wiele opcji – poręcze dla niepełnosprawnych

Można wyliczyć ściśle określone poręcze dla niepełnosprawnych:

Uchwyty proste

Pasujące do wielu rozwiązań, oszczędne uchwyty proste okazują się najpopularniejszymi uchwytami dla niepełnosprawnych. To rozwiązanie stosuje się najszerzej podczas projektowania pomieszczeń dla niepełnosprawnych. Każda łazienka nadaje się do ich instalacji – mogą znaleźć się przy prysznicu, zlewie, wannie czy przy WC. Najczęściej takie poręcze dla niepełnosprawnych występują w długości między 30 a 80 cm, a jest jeszcze wersja stusześćdziesięciocentymetrowa z dodatkową podstawą. Umieszcza się je zarówno ponowo, jak i poziomo.

Poręcze łukowe

Charakteryzuje je łuk z regularnymi ramionami do montażu między prostopadłymi płaszczyznami. Obojętnie, czy miejscem ich rozmieszczenia będzie podłoga czy ściana. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie pasuje łuk uchylny. Uchwyty uchylne dają większe możliwości manewru osobie na wózku. Stałe uchwyty znajdują zastosowanie przy umywalkach, a przy sedesach dominują uchwyty uchylne. Poręcze dla niepełnosprawnych tego typu montowane do podłoża – stosuje się gdy mamy słabą konstrukcję ściany. Dodanie do WC stwarza opcję uniesienia ramienia uchwytu, dzięki czemu osoba na wózku otrzymuje zwiększone możliwości manewru.

Uchwyty umywalkowe

Są dedykowane do wspomagania osoby z ograniczeniami ruchowymi przy tej części wyposażenia pomieszczeń sanitarnych. Umieszcza się je po obu stronach umywalki, jednak rozróżnia się tu lewostronne i prawostronne.

Poręcze kątowe

Cechują się ostrzejszym niż łukowe zagięciem pod kątem prostym lub rzadziej pod innymi kątami. Mocuje się je w rozmaitej lokalizacji, zależnie od wymagań. W ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc pojawiają się wersje lewa prawa. Katalog uzupełnia poręcz prysznicowa z wszechstronnym zastosowaniem z lewej lub prawej strony.

Rekomendowane artykuły